Skip to content

92 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$45,500
Last Sale Date
Dec 20, 1974

Property Information

Block2203
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
46%
Improvement Value:$314,500
54%
Total Assessment$584,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,052-0.6%
2024$13,134+40.1%
2023$9,375-0.4%
2022$9,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3176, Page 1045

Property Built

Built

Year Built: 0003