Skip to content

212 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block2204
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,733
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
48%
Improvement Value:$245,600
52%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,575-0.6%
2024$10,642+40.1%
2023$7,597-0.4%
2022$7,625+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8075, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1895