Skip to content

198 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block2204
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
56%
Improvement Value:$198,500
44%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,127-0.6%
2024$10,190+40.1%
2023$7,274-0.4%
2022$7,301+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 8823, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1900