Skip to content

251 Sherman Ave.(Block 2204 Lot 29)Jersey City, NJ 07307

Built 2018
Other Exempt

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block2204
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$14,559+97.3%
2019$7,379+1.3%
2018$7,285+2.9%
2017$7,078+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 9314, Page 801NU CodePartial parcel (6)Recorded6/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9193, Page 45Recorded4/12/2017