Skip to content

235 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block2204
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
68%
Improvement Value:$102,600
32%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204-0.6%
2024$7,249+40.1%
2023$5,175-0.4%
2022$5,194+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 9588, Page 501NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft620DeedBook 9293, Page 539Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft620DeedBook 9073, Page 926Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 7802, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1910