Skip to content

80 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1946

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block2204
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
53%
Improvement Value:$156,800
47%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949-0.7%
2024$6,996+44.2%
2023$4,851-0.4%
2022$4,871+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,223DeedBook 9821, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1946