Skip to content

132 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1931

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block2206
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,090
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,100
50%
Improvement Value:$232,900
50%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450-0.6%
2024$10,516+40.1%
2023$7,507-0.4%
2022$7,535+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$473,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 9536, Page 533Recorded2/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1931