Skip to content

6 Troy St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block4702
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
50%
Improvement Value:$199,900
50%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680-0.6%
2024$8,736+41.7%
2023$6,164-0.4%
2022$6,188+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 7795, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1925