Skip to content

172 Culver Ave.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block22101
Lot12
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description5S-B-39U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
21%
Improvement Value:$260,800
79%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,387-0.6%
2024$7,433+40.1%
2023$5,306-0.4%
2022$5,326+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,225DeedBook 9613, Page 563Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,225DeedBook 9285, Page 111Recorded2/23/2018

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,225DeedBook 8955, Page 254Recorded1/28/2014

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 8723, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 2007