Skip to content

67 Pollock Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900
Industrial

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Feb 7, 2013

Property Information

Block22101
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-W
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
19%
Improvement Value:$370,000
81%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200-0.6%
2024$10,264+40.1%
2023$7,327-0.4%
2022$7,354+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900