Skip to content

15-19 Pollock AveJersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Date
Mar 22, 2005

Property Information

Block22101
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B&CB-IN-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,800
48%
Improvement Value:$289,000
52%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299-0.6%
2024$12,376+40.1%
2023$8,835-0.4%
2022$8,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7527, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1905