Skip to content

170 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jan 14, 1980

Property Information

Block22101
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,500
64%
Improvement Value:$245,200
36%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,200-0.6%
2024$15,295+40.1%
2023$10,918-0.4%
2022$10,959+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3293, Page 1122