Skip to content

184 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block22101
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
33%
Improvement Value:$172,000
67%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750-0.6%
2024$5,786+40.1%
2023$4,130-0.4%
2022$4,146+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7643, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1927