Skip to content

202 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block22101
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
31%
Improvement Value:$161,100
69%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212-0.6%
2024$5,245+40.1%
2023$3,744-0.4%
2022$3,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,210
Sq Ft1,258DeedBook 9444, Page 744Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 7606, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1925