Skip to content

18 Fisk St.Jersey City, NJ 07305

Built 2021

Last Sale Price
$841,500
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block22102
Lot31.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
34%
Improvement Value:$531,700
94%
Total Assessment$564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,599-0.6%
2024$12,678+40.1%
2023$9,050+178.3%
2022$3,252+122.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$841,500

From:

To:

DeedBook 9572, Page 730NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9025, Page 534Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 8888, Page 493