Skip to content

46 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2021

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block27001
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
40%
Improvement Value:$479,000
86%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,400-0.6%
2024$12,478+188.1%
2023$4,331+133.9%
2022$1,852+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,324DeedBook 9636, Page 485NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 9409, Page 63Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3309, Page 461