Skip to content

62 Broadman Pky.

Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 28, 1977

Property Information

Block22202
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
40%
Improvement Value:$168,100
60%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,297-0.6%
2024$6,337+40.1%
2023$4,523-0.4%
2022$4,540+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3242, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1950