Skip to content

362 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 21, 2007

Property Information

Block22203
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
32%
Improvement Value:$159,200
68%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265-0.6%
2024$5,298+40.1%
2023$3,782-0.4%
2022$3,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8381, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1925