Skip to content

358 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Date
Jul 27, 1992

Property Information

Block22203
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
28%
Improvement Value:$188,100
72%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833-0.6%
2024$5,869+40.1%
2023$4,190-0.4%
2022$4,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4517, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1905