Skip to content

29 Broadman Pky.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jul 29, 1980

Property Information

Block22301
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,542
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
29%
Improvement Value:$241,800
71%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637-0.6%
2024$7,685+40.1%
2023$5,486-0.4%
2022$5,506+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3305, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1927