Skip to content

56 Culver AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block22301
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
34%
Improvement Value:$192,500
66%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,558-0.6%
2024$6,599+40.1%
2023$4,711-0.4%
2022$4,729+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 8917, Page 90

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

DeedBook 7301, Page 301Recorded6/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960