Skip to content

215 Grant Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 5, 2007

Property Information

Block22302
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-BD-2UH-B-G-2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,103
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
32%
Improvement Value:$203,600
68%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710-0.6%
2024$6,752+40.1%
2023$4,820-0.4%
2022$4,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8115, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1925