Skip to content

2121 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 6, 1986

Property Information

Block22302
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-B-BK.O.H

Assessment

Land Value:$619,100
31%
Improvement Value:$1,352,500
69%
Total Assessment$1,971,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,026-0.6%
2024$44,302+40.1%
2023$31,624-0.4%
2022$31,743+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 3630, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1963