Skip to content

2131 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block22303
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,723
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
30%
Improvement Value:$182,100
70%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795-0.6%
2024$5,831+40.1%
2023$4,162-0.4%
2022$4,178+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 9114, Page 976Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 9114, Page 7Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5779, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1900