Skip to content

230 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block22303
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$190,800
67%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,360-0.6%
2024$6,399+40.1%
2023$4,568-0.4%
2022$4,585+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,744DeedBook 9743, Page 961Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3754, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925