Skip to content

2168 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1919
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block22404
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-H

Assessment

Land Value:$210,000
36%
Improvement Value:$379,000
64%
Total Assessment$589,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152-0.6%
2024$13,235+40.1%
2023$9,448-0.4%
2022$9,483+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919