Skip to content

310 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block22501
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
43%
Improvement Value:$119,800
57%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656-0.6%
2024$4,685+40.1%
2023$3,344-0.4%
2022$3,357+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9364, Page 466Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3459, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1985