Skip to content

105 Ege Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block22501
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
47%
Improvement Value:$107,700
53%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,504-0.6%
2024$4,532+40.1%
2023$3,235-0.4%
2022$3,247-27.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 4462, Page 71