Skip to content

98.5 Orient Avenue

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2021

Property Information

Block22502
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage823
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
49%
Improvement Value:$68,800
51%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,988-0.6%
2024$3,006+40.1%
2023$2,146-0.4%
2022$2,154+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900