Skip to content

113a Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block22503
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
25%
Improvement Value:$222,900
75%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661-0.6%
2024$6,703+40.1%
2023$4,785-0.4%
2022$4,803+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,628DeedBook 9697, Page 941Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9241, Page 36Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 9181, Page 498Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 8635, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1900