Skip to content

111 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block22503
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
28%
Improvement Value:$235,300
72%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309-0.6%
2024$7,354+40.1%
2023$5,250-0.4%
2022$5,270+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,660DeedBook 9928, Page 585Recorded9/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1897