Skip to content

95 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1883
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block22503
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
38%
Improvement Value:$107,300
62%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,847-0.6%
2024$3,872+40.1%
2023$2,764-0.4%
2022$2,774+4.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-000828-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1883