Skip to content

89 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1919

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
May 26, 2010

Property Information

Block22503
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
40%
Improvement Value:$137,500
60%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125-0.6%
2024$5,157+40.1%
2023$3,681-0.4%
2022$3,695+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 8734, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1919