Skip to content

449 Rose Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2014

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block22601
Lot16.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$154,900
76%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,575-0.6%
2024$4,604+40.1%
2023$3,287-0.4%
2022$3,299+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$204,900

From:

To:

DeedBook 9001, Page 324NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$435,600
DeedBook 8911, Page 972