Skip to content

332 M.L. King Drive(Unit C0006)Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block22605
Lot33
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3C-6UCONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,114
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$128,000
68%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,198-0.6%
2024$4,224+40.1%
2023$3,016-0.4%
2022$3,027+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,114DeedBook 9653, Page 141Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$95,025

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 9398, Page 22Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 9238, Page 198Recorded9/19/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8359, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1905