Skip to content

147 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Date
Mar 11, 1974

Property Information

Block22701
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
32%
Improvement Value:$163,100
68%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$4,134+1.3%
2018$4,082+2.9%
2017$3,965+0.6%
2016$3,940-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3159, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900