Skip to content

177 Carteret Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1885

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block22701
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
27%
Improvement Value:$234,500
73%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146-0.6%
2024$7,190+40.1%
2023$5,133-0.4%
2022$5,152+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,860DeedBook 9420, Page 901Recorded7/30/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 533Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 9148, Page 841Recorded9/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1885