Skip to content

676a Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block22701
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
29%
Improvement Value:$156,300
71%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946-0.6%
2024$4,977+40.1%
2023$3,553-0.4%
2022$3,566+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 9259, Page 918

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 8845, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1905