Skip to content

58 Oak St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block19502
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-BFB-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$225,500
74%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777-0.6%
2024$6,820+40.1%
2023$4,868-0.4%
2022$4,886+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895