Skip to content

138 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block22702
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
37%
Improvement Value:$212,700
63%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235-0.6%
2024$7,282+42.0%
2023$5,127-0.4%
2022$5,147+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928