Skip to content

115 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block23201
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,441
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
27%
Improvement Value:$248,600
73%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606-0.6%
2024$7,653+40.1%
2023$5,463-0.4%
2022$5,484+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920