Skip to content

37 College Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1953
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2059

Property Information

Block22801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description4-5S-160U-COOP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600,000
16%
Improvement Value:$29,037,600
84%
Total Assessment$34,637,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$239,562+0.5%
2024$238,328+41.3%
2023$168,697-0.4%
2022$169,347+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 2802, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1953