Skip to content

45 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block22803
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-HCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
32%
Improvement Value:$165,400
68%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471-0.6%
2024$5,505+40.1%
2023$3,930-0.4%
2022$3,945+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,260DeedBook 9462, Page 766Recorded1/10/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8862, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1961