Skip to content

4 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Dec 11, 1985

Property Information

Block22803
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
36%
Improvement Value:$139,800
64%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915-0.6%
2024$4,946+40.1%
2023$3,530-0.4%
2022$3,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 3489, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1961