Skip to content

10 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block22803
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-HCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
36%
Improvement Value:$144,900
64%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029-0.6%
2024$5,060+40.1%
2023$3,612-0.4%
2022$3,626+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 7206, Page 50

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4912, Page 50

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4030, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1957