Skip to content

52 Towers StJersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block22803
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
32%
Improvement Value:$169,200
68%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556-0.6%
2024$5,591+40.1%
2023$3,991-0.4%
2022$4,006+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4855, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1957