Skip to content

28 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block22901
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
35%
Improvement Value:$166,200
65%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,681-0.6%
2024$5,716+40.1%
2023$4,081-0.4%
2022$4,096+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5070, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1958