Skip to content

38 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2013

Property Information

Block22901
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
39%
Improvement Value:$168,400
61%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176-0.6%
2024$6,215+40.1%
2023$4,437-0.4%
2022$4,453+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8646, Page 189Recorded1/20/2009

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 7683, Page 206Recorded10/3/2005

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

DeedBook 7679, Page 118NU CodeFamily (1)Recorded9/27/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7446, Page 123Recorded1/20/2005

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3288, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1958