Skip to content

68 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Apr 28, 1993

Property Information

Block22901
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
36%
Improvement Value:$143,500
64%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,013-0.6%
2024$5,045+40.1%
2023$3,601-0.4%
2022$3,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4596, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1957