Skip to content

101 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 15, 1994

Property Information

Block22802
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
38%
Improvement Value:$161,600
62%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821-0.6%
2024$5,858+40.1%
2023$4,182-0.4%
2022$4,197+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4739, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1961